logo
Jesteśmy członkiem
eurogroupforanimals.org
Dołącz do nas

Friday, August 15, 2014 Rząd chce niekontrolowanych doświadczeń na zwierzętach!

Rząd chce niekontrolowanych doświadczeń na zwierzętach!

Obecnie obowiązuje Ustawa o doświadczeniach na zwierzętach z 2005 roku. Ustawa tamta powstała w silnej opozycji lobby naukowego, gdyż poprzednia została zawetowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Aleksandra Kwaśniewskiego na wniosek organizacji pozarządowych.

W spotkaniach na temat weta prezydenckiego z Panem Prezydentem, ś.p.  Panią Minister Jolantą Szymanek Deresz oraz Panem Ministrem Ryszardem Kaliszem uczestniczył nasz obecny  Prezes, Pan Wojciech Muża. Jednym z powodów weta było to, że Ustawa  nie obejmowała zabijania zwierząt do celów doświadczalnych.

Po około roku prac Parlamentu RP uchwalona została nowa Ustawa, która w wprowadziła do komisji etycznych  przedstawicieli organizacji pozarządowych, których statutowym celem jest ochrona zwierząt, zakazała używania zwierząt w dydaktyce za wyjątkiem uczelni wyższych, każda czynność z żywym zwierzęciem była z definicji doświadczeniem. Polska wówczas wyprzedziła inne kraje europejskie swoimi rozwiązaniami chroniącymi zwierzęta laboratoryjne. Nowością były Komisje Etyczne - czy Lokalne Komisje Etyczne działały sprawnie? – trudno jednoznacznie stwierdzić. Niektóre działały dobrze, inne popełniały kardynalne błędy jak wyrażanie zgody na doświadczenia na psach i kotach w przyuczelnianych lecznicach weterynaryjnych – co systematycznie wytykała Krajowa Komisja Etyczna ds. Doświadczeń na Zwierzętach w poprzednich kadencjach stwierdzając, że procedury leczenia zwierząt nie można traktować jako wykorzystywanie zwierząt w dydaktyce o ile zabiegów nie przeprowadzali studenci. 

Przyjęty,  12 sierpnia 2014 roku przez Rząd Premiera Tuska, Projekt ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych – ma wypełniać regulację określoną nową Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/63/UE z dnia 22 września 2010 r. w sprawie ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych (L 276/33 z 20 października 2010 r.) Polski Rząd miał czas na implementowanie przepisów do września 2012 może i na szczęście nie zrobił tego w terminie, bo pozwoliło to na ochronę kilku tysięcy zwierząt przed śmiercią.

Towarzystwo Obrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej po wstępnym przeanalizowaniu projektu Ustawy będzie się starało aby w czasie prac sejmowych zmienić niektóre niekorzystne i skandaliczne zapisy tego projektu.

Nie zgadzam się na:

1. wyłączenie z doświadczeń uśmiercania zwierząt w celu pozyskiwania tkanek do badań,

2. dopuszczenie na eksperymenty na zwierzętach w szkołach ponadgimnazjalnych,

3. ograniczenie prawa do odwołania się od decyzji Lokalnych Komisji Etycznej do Krajowej Komisji Etycznej w przypadku wydania pozytywnej opinii ze szkodą dla dobrostanu zwierząt,

Zastrzeżenia budzi także, powierzenie kontroli jedynie Inspekcji Weterynaryjnej (z wyłączeniem współpracy z organizacjami pozarządowymi ), która jak pokazuje doświadczenie ostatnich lat nie  wywiązywała się z nałożonych poprzednią Ustawą obowiązku .

Liczymy na wsparcie wielu organizacji pozarządowych! Musimy się zjednoczyć przed tym bojem o prawa zwierząt

0 Comments

This thread has been closed from taking new comments.