logo
Jesteśmy członkiem
eurogroupforanimals.org
Dołącz do nas

Monday, July 7, 2014 Nasz Elementarz

W dniu 7 lipca 2014r Towarzystwo Obrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej przesłało do Ministerstwa Edukacji uwagi do projektu nowego Elementarza. 
W piśmie przesłanym na skrzynkę kontaktową napisaliśmy m.in.: "W imieniu Towarzystwa Obrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej wnioskuję - aby w nowym elementarzu zawarto wzorce, które we właściwy sposób kształtuja właściwy stosunek do zwierząt. W związku z tym apelujemy o zamieszczenie informacji o tym, że psy i koty można adoptować ze schronisk dla bezdomnych zwierząt. Psami i kotami należy opiekować się z należytym zrozumieniem i empatią. Ważne jest aby dzieci zrozumiały, że zwierzęta odczywają ból i cierpienie tak samo jak ludzie. Zimno, strach, tęsknota są takie same u zwierząt udomowionych jak i ludzi. W żaden sposób nie można promować złych zachowań jak np. trzymanie złotych rybek w okrągłych akwariach, psów w budach etc etc. Te nawyki dorosłych, do powtarzania błędów edukacyjnych, których sami doświadczali w szkole, często zauważamy w obecnych programach edukacyjnych, dotyczy to także pejoratywnych skojarzeń takich jak: uparty - osioł, głupi - gęś etc etc. Niedopuszczalne też jest, przy tradycjach świątecznych, nawiązywać do karpia - tradycji postkomunistycznej a nie kościelnej. "Tradycja" ta siega 1947 roku i została wprowadzona decyzją komunistycznego ministra Hilarego Minca - to tak dla przypomnienia autorom Elementarza. 
Towarzystwo Obrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej pragnie także zwrócić uwagę na dobieranie obrazków w taki sposób aby pokazywać zwierzęta w ich naturalnych środowisku oraz naturalnej dla nich aurze. W jednym z projektów zauważyliśmy na jednej zielonej gałęzi rysunek dwóch ptaków - jednego przylatującego na okres letni i drugiego, który przebywa u nas jedynie zimą! Takie błędy są niedopuszczalne! To samo dotyczy owadów i ich miejsc bytowania. 
Towarzystwo Obrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej (KRS 0000512596) posiadające w swoich szeregach wybitnych specjalistów w zakresie dydaktyki oraz nauk przyrodniczych oferuję swoją pomoc w dalszych pracach Ministerstwa Edukacji Narodowej." 

0 Comments

This thread has been closed from taking new comments.