logo
Jesteśmy członkiem
eurogroupforanimals.org
Dołącz do nas

Thursday, October 1, 2015 ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

Wolność dla zwierząt – niewola dla tych co znęcają się nad zwierzętami!

04 PAŹDZIERNIKA – OBCHODZIMY ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

Światowy Dzień Zwierząt został  ustanowiony w 1931 roku w trakcie konwencji ekologicznej we Florencji. Dzień ten nie został wybrany przypadkowo, ale jest on ściśle powiązany ze świętym Franciszkiem z Asyżu, który jest patronem ochrony zwierząt.

W Polsce święto to jest obchodzone od 1993 roku. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 27 października 2006 roku podjął uchwałę w sprawie ustanowienia Dnia Zwierząt.

Wojciech Muża – Prezes Towarzystwa Obrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej (TOZRP) i jednocześnie jeden z inicjatorów ustanowienia tego święta w Polsce, powiedział:

„Chciałbym aby tegoroczne obchody Światowego Dnia Zwierząt były pod znakiem 5 wolności dla zwierząt : 

1.         wolności od głodu i pragnienia,

2.         wolności od bólu i urazów psychicznych,

3.         wolności od ran i chorób,

4.         wolności od stresu,

5.         wolności do wyrażania naturalnych zachowań.

Niestety, mimo obowiązującego prawa ludzie nie spełniają swoich podstawowych obowiązków wobec naszych mniejszych braci – dlatego trzeba edukować społeczeństwo od najmłodszych pokoleń”.

Wolność dla zwierząt – niewola dla tych co znęcają się nad zwierzętami!

Towarzystwo Obrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej przeanalizowało dane statystyczne dotyczące osób skazanych za przestępstwa określone Ustawą o ochronie Zwierząt z 1997 roku.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało nas, że w 2014 roku skazano, z art. 35 Ustawy z 21.08.1997 roku o ochronie zwierząt, 571 osób jest to o 43 osoby więcej niż w 2013 roku. Niestety wymiar grzywny pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej orzekana jest kara finansowa w wysokości 801-1000 złotych. Ponad 5000 złotych nie orzeczono ani razu. W 2013 roku – taka kara została orzeczona 1 raz. Jak wiadomo kara pieniężna jest bardzo dotkliwa o ile jest możliwa jej egzekucja.

 

W 2014 roku ani razu nie orzeczono, zgodnie z art. 35 ust 5, nawiązki na cel związany z ochroną zwierząt!

W 2014 roku, mimo wyroku za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem, orzeczona kara była najczęściej na 7-12 miesięcy! Tylko w 4 przypadkach sądy zdecydowały się na karę pozbawienia wolności na 2 lata i to na dodatek z zawieszeniem!

Niestety nadal większość kar dotyczy terenów wiejskich, bo stanowi to prawie 60 % orzekanych spraw.

Niepokoi nas to, że  Ministerstwo Sprawiedliwości nie podało jaka było ilość spraw zgłaszanych -  wiemy tylko ile zakończyło się wyrokami.  Z zebranych przez nas danych,  rocznie rożne organizacje pozarządowe, przeprowadzają około 10 000 interwencji związanych ze znęcaniem się nad zwierzętami,  to w sądzie kończy się wyrokiem jedynie  5 % spraw.

Jest to bardzo niepokojące, że wykrywalność sprawców jest tak niska po 18 latach funkcjonowania Ustawy o ochronie zwierząt…

Wojciech Muża Prezes TOZRP na koniec puentuje – „Z okazji Światowego Dnia Zwierząt apelujemy o skuteczniejsze ściganie przestępstw określonych Ustawą o ochronie zwierząt.”

0 Comments

This thread has been closed from taking new comments.